Reklama

Reklama

Gospodarze z powiatu pleszewskiego nagrodzeni w konkursie "Wielkopolski Rolnik Roku"

Opublikowano: pon, 4 paź 2021 16:00
Autor:

UDOSTĘPNIJ NA: UDOSTĘPNIJ NA:

Przeczytaj również:

Wiadomości Grażyna i Jan Noskowscy z Brzezia oraz Joanna i Mirosław Szymczakowie z Sulęcina zostali laureatami konkursu „WIELKOPOLSKI ROLNIK ROKU 2020” i otrzymali prestiżowe statuetki „Siewcy Roku”.

Reklama

W XX edycji konkursu wyróżniono 10 rolników z całej Wielkopolski, w tym aż dwóch z Powiatu Pleszewskiego! 

Wielkopolski Rolnik Roku 2020

Uroczysta gala konkursu odbyła się 2 października 2021 r. w Poznaniu, w „Sali Ziemi” na Międzynarodowych Targach Poznańskich. Nagrody wręczyli Wicemarszałek Województwa Wielkopolskiego Krzysztof Grabowski i przewodniczący kapituły konkursowej prof. Grzegorz Skrzypczak.

Kim są nagrodzeni rolnicy?

Warto zaznaczyć, że na pierwszym miejscu znaleźli się rolnicy z gminy Pleszew - Grażyna i Jan Noskowscy!

Grażyna i Jan Noskowscy wspólnie z dwoma synami prowadzą 50-hektarowe gospodarstwo rolne w Brzeziu (gm. Pleszew).

Uprawiają kukurydzę (12 ha), pszenicę (12 ha), pszenżyto i mieszanki zbożowe, ziemniaki (7,5 ha) oraz buraki (2 ha). Posiadają także 4 ha łąk.

Nastawieni się na hodowlę bydła opasowego. Korzystali z programów unijnych m.in. z Programu Rozwoju Obszarów Wiejskich 2007-2013 na modernizację gospodarstw rolnych, a ich następca - syn Tomasz - dostał dofinansowane z programu „Młody Rolnik”.

Jan Noskowski od 29 lat jest prezesem Kółka Rolniczego w Brzeziu. Zasiada w Radzie Miejskiej w Pleszewie, w której jest wiceprzewodniczący Komisji Wsi i Rolnictwa.

CZYTAJ TAKŻE: Jesienne Targi AGROMARSZ 2021 w Marszewie [ZDJĘCIA]

To nie koniec. Wśród laureatów znaleźli się również Joanna i Mirosław Szymczakowie z Sulęcina w gminie Pleszew.

Joanna i Mirosław Szymczakowie mają gospodarstwo w Sulęcinie (gm. Pleszew) o pow. 31 ha. Prowadzą produkcję warzyw gruntowych; sałaty lodowej (30 ha), sałaty rzymskiej (15 ha), kapusty białej (6 ha) i kapusty stożkowej (4 ha).

Posiadają bogaty park maszynowy: trzy traktory Class Arion 410 i 630 oraz New Holland T5, ponadto opryskiwacz, bronę wirnikową, sadzarkę karuzelową, deszczownię szpulową (system nawadniania kropelkowego), pielnik automatyczny (mechanicznie usuwanie chwastów) oraz przyczepę z przenośnikiem taśmowym, ułatwiającym zbiory.

W ostatnich latach wybudowali magazyn do przechowywania warzyw o powierzchni 1100 m2. Dzięki tej inwestycji warzywa mogą być przechowywane w odpowiednich warunkach przez dłuższy czas.

W 2017 r. Mirosław Szymczak zdobył tytuł „Wzorowego ogrodnika” (w kategorii warzywnictwo gruntowe) w konkursie WODR Poznań, Polskiego Związku Ogrodników i Stowarzyszenia Naukowo-Technicznego Inżynierów i Techników Rolnictwa / Oddział w Kaliszu.

UDOSTĘPNIJ NA: UDOSTĘPNIJ NA:
wróć na stronę główną

ZALOGUJ SIĘ - Twoje komentarze będą wyróżnione oraz uzyskasz dostęp do materiałów PREMIUM.

e-mail
hasło

Nie masz konta? ZAREJESTRUJ SIĘ Zapomniałeś hasła? ODZYSKAJ JE

Komentarze (0)

Wysyłając komentarz akceptujesz regulamin serwisu. Zgodnie z art. 24 ust. 1 pkt 3 i 4 ustawy o ochronie danych osobowych, podanie danych jest dobrowolne, Użytkownikowi przysługuje prawo dostępu do treści swoich danych i ich poprawiania. Jak to zrobić dowiesz się w zakładce polityka prywatności.